Kwiat Kobiecości – polskie stowarzyszenie założone w 2007 przez Idę Karpińską. Ida Karpińska w 2003 roku wygrała walkę z rakiem szyjki macicy. Ponad 3 lata później powołała do życia Kwiat Kobiecości, ponieważ sama doświadczyła braku informacji i lęku o własne życie.
Na zdjęciu: Ida Karpińska założycielka Kwiatu Kobiecości
W dniu 14 listopada w Polskiej Agencji Prasowej odbyła się Konferencja prasowa V Odsłony Kampanii Diagnostyka Jajnika pod hasłem #Obserwuj. Celem tegorocznej kampanii jest wzbudzenie w kobietach nawyku dokładnej obserwacji ciała i reagowania na sygnały, które daje nam organizm. Aktywne życie zawodowe czy realizacja kolejnych celów często nie pozwalają na dostateczną uwagę. Na konferencji nie zabrakło ambasadorki poprzednich edycji Anny Dereszowskiej i Anny Korcz z córką Anną, które wzięły czynny udział w wydarzeniu dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Prelegentami tegorocznej konferencji byli prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński – lekarz specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej oraz patomorfologii; prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński – ginekolog –onkolog; profesor nauk medycznych, specjalista z dziedziny położnictwa I ginekologii oraz ginekologii onkologiczne; lek. Piotr Klimczak – Opolskie Centrum Onkologii, Kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej, specjalista ginekologii onkologicznej oraz Marta Rybicka – business unit director, agencja
badawcza IQS.
Arsen, selen i kadm w profilaktyce nowotworów u kobiet Prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński – lekarz specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej oraz patomorfologii podczas konferencji przedstawił wyniki 5 letnich badań na grupie 1,7 tys. kobiet dotyczące wpływu stężenia selenu, kadmu i arsenu we krwi na ryzyko zachorowania na nowotwory u kobiet. Ich wynik jednoznacznie wskazuje, że poziom arsenu we krwi jest markerem ryzyka raków m.in. piersi i jajnika. Kobiety w zależności od poziomu stężenia arsenu podzielono na cztery grupy. W grupie 425 kobiet o najniższym poziomie arsenu (poniżej 0,6 μg/l) na nowotwory zachorowały 4 osoby, w kolejnej grupie – 24 kobiety, w kolejnej – 36 kobiet i kolejnej – o najwyższym poziomie arsenu – 47.
Wyniki z roku na rok się zmieniają, postaraj się zadbać o profilaktykę swoją i swoich najbliższych. Bo cytologia jest tak ważna jak co roczny przegląd samochodu. Kobiety badajmy się!
Więcej o kampanii: